Barevný trojúhelník

Tak jako v hudbě rozlišujeme různé hodnoty zvuku (výšku, sílu, zabarvení), hodnotíme barvu nejméně podle: barevného tónu (odstínu), sytosti a světlosti. V úvahu můžeme vzít i povrch, odrazivost a další. Hodnocení barvy však také záleží na prostředí, zobrazovaných souvislostech, barevné symbolice apod.

Vhodným modelem pro základní hodnocení a výběr je barevný trojúhelník. U mnoha počítačových programů se vžilo také užívání barevného čtverce.

Jak je barevný trojúhelník vytvořen?

V horním vrcholu trojúhelníku je bílá barva, ve spodním černá. Ve zbývajícím třetím vrcholu je barva z barevného kruhu. Mezi vrcholy jsou příslušné barevné přechody. Vnitřní plocha trojúhelníka je tvořena směsí čisté barvy s různými hodnotami šedé.

Vrchol barvy je ve výšce, která odpovídá její světlosti ne stupnici šedé. Žlutá barva bude nejvýše, fialová, která je v kruhu nejtmavší bude nejníže.

Směrem nahoru je barva nejsvětlejší: má větší světlost (tmavost).
Sytost barvy (saturace) klesá k svislé přeponě. Nejsytější je barva v barevném vrcholu.

Většina barev našeho viditelného světa se nachází právě uvnitř takových trojúhelníků

V grafických programech se často provádí volba barvy pomocí barevného kruhu a barevého trojúhelníku. V barevném kruhu klepneme na vhodnou barvu a výběr dokončíme klepnutím do správného místa v automaticky natočeném trojúhelníku. Počítač sám převede hodnoty odstín, nasycení a světlost (model HSL) na tak zvaný barevný model RGB, který má fyzikální základ.