Barevná harmonie

Každá barva může být nositelkou nějakého významu. Třeba látkovosti - z čeho je objekt vytvořen: zmrzlinová červená, lentilková, cihlová, kaštanová, pleťová. Případně jsme si již zvykli na to, že barva má informační charakter: červená - nebezpečí, zelená - volno, oranžová - nebezpečí radioaktivity atd. Případně je spojena s reklamou: fialová kráva - Milka, politické strany, sportovní oddíly a pod.. V takovém případě mluvíme o symbolické funkci barvy.

Pokud použijeme větší počet barev, budeme schopni se vyjadřovat mnohem lépe, než jen s jednou barvou. Větší množství barev bude působit intenzivněji a naše výtvarné vyjádřovací možnosti budou lepší a zajímavější. Barevný souzvuk (spolupůsobení) několika barev je označováno za barevnou harmonii. Ta může působit jak příjemně (harmonicky), tak nelibě (disharmonicky). Na následujících ukázkách jsou uvedeny některé zásady pro harmonické působení barev. Platí samozřejmě nejen pro malování, ale také pro módu, barevné sladění zařízení obývacího pokoje, zkrátka všude tam, kde se pracuje s barvami.

Zvětšit do samostatného okna

Zvětšit do samostatného okna

Teplá barevnost

Harmonie barev z teplé poloviny barevného kruhu. Převládají barvy ohně a Slunce. Barvy jsou samozřejmě ve všech svých odstínech a valérech. Taková barevnost působí většinou příznivě a aktivně. Je známý případ španělského fotbalového klubu, který si šatnu domácích nechal vymalovat a vybavit věcmi v teplé až agresivní barevnosti. Domácí pak vybíhali do začátku zápasu mnohem aktivněji než hosté, kteří měli šatnu vymalovanou chladnými barvami.

Studená barevnost

Obsahuje barvy sněhu ledu a studené čisté vody ve které se odráží modř oblohy. Jsou to barvy studené části barevného kruhu od žlutozelené po modrofialovou.Taková barevnost většinou uklidňuje.

Pokud do studených barev přidáme trochu šedé (černé) budou působit mnohem tepleji. Přidáním bílé se budou zdát ještě studenější. To platí i pro teplé barvy. Růžová (bílá + červená) se zdá být studenou barvou.

Zvětšit do samostatného okna Zvětšit do samostatného okna

Omezená barevnost

Toto označení se užívá pro užití harmonie barev s těsného okolí jedné barvy. Takové kompozice působí příznivě i ve studených barvách, jsou vyvážené. Jedna z barev může být vyjímečnou barvou, která upoutává pozornost - červený kruh. Kompozice má v sobě větší napětí. V módě se využívá tento princip pro volbu barev doplňků (šátek, náhrdelník).

Doplňkové barvy

Používají se barvy které leží v barevném kruhu proti sobě - tedy barvy doplňkové. Jejich smícháním bychom získali černou. Výsledná harmonie je velmi intenzivní, ale není agresivní. I zde platí, že barvy nemusí být ve své nejsytější podobě. Je samozřejmě možné a vhodné, aby se ve všech těchto popsaných kompozicích užívaly i neutrální barvy (černá, bílá, šedé).

Zvětšit do samostatného okna Jana Vojtková, VII.B: Podzimní strom.
Ukázka teplé, podzimní kompozice.