Základy fotografovani - plošné předlohy
Výtvarné práce budete dokumentovat nejčastěji fotoaparátem mobilního telefonu a vzniklou fotografii posílat jako přílohu el poštou. Fotografie nemusí být velké, ale měly by být kvalitně nafocené. Základem je dostatečné rovnoměrné nasvícení celé plochy předlohy a "pevná ruka". Je to jednoduchý způsob jak dosáhnout správně zakomponování předlohy a hlavně ostrosti snímků.
Mobil je položen na vodorovné desce stolu a předloha je ve vhodné vzdálenosti třeba na krabici. Objektiv musí být nad středem předlohy. Viz další text.
Kliknutím na obrázek si ho zvětšíte do nového okna. Kresba je již mimo pásmo ostrosti a je proto rozostřená.
Snažte se dodržet zachování obdélníkováho tvaru předlohy, aby nedocházelo ke zkreslení. Pomatujte: objektiv fotoaparátu musí být nad středem předlohy a ta musí být rovnoběžná s fotoaparátem. Nakloněním fotoaparátu vzniknou nežádoucí sbíhavé linie. (bude probráno v dalších lekcích). Pevná ruka: položte mobil na okraj stolu a předlohu podle potřeby na zem nebo židli, či krabici. Tak budete mít možnost správně umístit předlohu a bude zachována rovnoběžnost. Deska stolu zaručí pevné ukotvení fotoaparátu a je tou nejúčinější stabilizací, Po zvětšení 1:1 musí být linie ostré. Máte-li stativ je to lepší.
|
Zatím upřednostněte poměr stran snímku 3:4. Název zasílaného soubor na mou adresu bude ve tvaru (pro studenta Jana Nováka ze sekundy A skupina A při zasílání první práce): JN SAA 1
Pokud budete chtít poslat více prací
: JN SAA 1A ;JN SAA 1B atd.
Stejně můžete podepisovat i výtvarné práce.
Reklama od poskytovatele webového prostoru